PhDr. Karel Čapek – R.U.R.

4. dubna 2011 v 23:59 | Kavasaky |  čeština a literatura

PhDr. Karel Čapek - R.U.R.

  1. Nakladatelství Fr. Borový v Praze, 1947
  2. 1920
  3. Meziválečné období
  4. Narozen 9.Ledna 1890 Malé Svatoňovice a zemřel 25.Prosince 1938 Praha. Byl spisovatel, novinář, dramatik, filozof, fotograf a překladatel. Roku 1995 mu byl v memoriam propůjčen Řád T. G. Masaryka. Paradoxně - amatérský fotograf Karel Čapek byl autorem nejprodávanější fotografické publikace období první republiky. Dášenka čili Život štěněte z roku 1933 vyšla v několika desítkách vydání.
  5. Toto fantasticko-utopické dílo se odehrává na ostrově kdesi uprostřed moře. Na ostrově je ústřední továrna na Rossumovy Univerzální Roboty. Tito Roboti jsou prodáváni do světa jako levná pracovní síla. Helen, manželka ředitele továrny, přiměje vrchního inženýra výroby Robotů Dr. Galla, který ji jako všichni ostatní ředitelé na ostrově miluje, aby dal Robotům duši, umožnil jim rozhodovat se a být veskrze jako lidé. Poté co si Roboti uvědomí svoji fyzickou i psychickou nadváhu nad lidmi, vyhlásí lidem válku a všechny vyhubí. Helena, domnívaje se, že tím sebe a ostatní lidi na ostrově zachrání, spálí recept na výrobu Robotu a všichni na ostrově kromě vrchního stavitele Alquista, který proti Robotům nebojoval, padnou. Roboti, kteří byli vyrobeni bez pohlavních ústrojí a umírají po dvaceti letech z opotřebování, se snaží přimět Alquista, aby znovu napsal recept výroby. Ten jim vyčítá jejich šílený plán vyvraždit všechny lidi a když se dozví, že on je jediným člověkem, který zůstal na světě, v zoufalství vyžene Roboty ze své pracovny a usne. Probudí ho dvojice Robotů, kteří jsou jako lidé. Na rozdíl od ostatních Robotu pociťují lásku, něhu a vše ostatní, co předtím dokázali pouze lidé. Alquist je nadšeně posílá do světa jako nového Adama a Evu, aby stvořili nové pokolení.
  6. - Harry Domin (centrální ředitel Rossumových Univerzálních Robotů)
- inženýr Fabry (generální technický ředitel R.U.R.)
- Dr. Gall (přednosta fysiologického a výzkumného oddělení R.U.R.)
  1. Čapek chtěl poukázat že lidská technologie a vynálezy nás postupem času dovedou k záhubě.
  2. R.U.R. Mě zaujalo tím že poukazuje na vývin technologie (roboty) které nás nakonec jen díky naší chtivosti přivedou k záhubě. Je to dobrý příklad naší přítomnosti a budoucnosti.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 korja korja | Web | 5. dubna 2011 v 0:00 | Reagovat

supr

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama